This Website Has Been Moved to a New Link


Loading

Mateo Company includes three units

Price: $1.99


E25-5 The standard cost of Product B manufactured by Mateo Company includes three units
of direct materials at $5.00 per unit. During June, 28,000 units of direct materials are purchased
at a cost of $4.70 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of
Product B.

Instructions
(a) Compute the total materials variance and the price and quantity variances.
(b) Repeat (a), assuming the purchase price is $5.20 and the quantity purchased and used is
26,200 units.

No comments:

Post a Comment