This Website Has Been Moved to a New Link


Loading

E15-1 Indicate whether each of the following variances

Price: $1.99


E15-1 Indicate whether each of the following variances is favorable or unfavorable. The first one has been done as an example.


Labor cost  $10.00 per hour  $9.60 per hour 
Labor usage  61,000 hours  61,800 hours 
Fixed cost spending  $400,000 $390,000
Fixed cost per unit (volume)  $3.20 per unit  $3.16 per unit 
Sales volume  40,000 units  42,000 units 
Sales price  $3.60 per unit  $3.63 per unit 
Materials cost  $2.90 per pound  $3.00 per pound 
Materials usage  91,000 pounds  90,000 pounds 

No comments:

Post a Comment