This Website Has Been Moved to a New Link


Loading

E11-5 The standard cost of Product B manufactured by MIT Company

Price: $1.99


E11-5 The standard cost of Product B manufactured by MIT Company includes three
units of direct materials at $5.00 per unit. During June, 29,000 units of direct materials
are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 29,000 units of direct materials are used to
produce 9,500 units of Product B.

Instructions
(a) Compute the total materials variance and the price and quantity variances.
(b) Repeat (a), assuming the purchase price is $5.15 and the quantity purchased and used
is 28,000 units.

No comments:

Post a Comment