This Website Has Been Moved to a New Link


Loading

E11-1 Shannon Company

Price: $1.99


E11-1 Shannon Company is planning to produce 2,000 units of product in 2014. Each
unit requires 3 pounds of materials at $5 per pound and a half-hour of labor at $15 per
hour. The overhead rate is 70% of direct labor.

Instructions
(a) Compute the budgeted amounts for 2014 for direct materials to be used, direct labor,
and applied overhead.
(b) Compute the standard cost of one unit of product.

No comments:

Post a Comment