This Website Has Been Moved to a New Link


Loading

Marsh Industries 2013

Price: $2.50


Marsh Industries had sales in 2013 of $6,400,000 and gross profit of $1,100,000.
Management is considering two alternative budget plans to increase its gross profit in
2014.

Plan A would increase the selling price per unit from $8.00 to $8.40. Sales volume
would decrease by 10% from its 2013 level. Plan B would decrease the selling price per
unit by $0.50. The marketing department expects that the sales volume would increase by
100,000 units.

At the end of 2013, Marsh has 38,000 units of inventory on hand. If Plan A is accepted,
the 2014 ending inventory should be equal to 5% of the 2014 sales. If Plan B is accepted, the ending inventory should be equal to 60,000 units. Each unit produced will cost $1.80
in direct labor, $1.30 in direct materials, and $1.20 in variable overhead. The fixed overhead
for 2014 should be $1,895,000.

Instructions
(a) Prepare a sales budget for 2014 under each plan.
(b) Prepare a production budget for 2014 under each plan.
(c) Compute the production cost per unit under each plan. Why is the cost per unit different
for each of the two plans? (Round to two decimals.)
(d) Which plan should be accepted? (Hint: Compute the gross profit under each plan.)

No comments:

Post a Comment