This Website Has Been Moved to a New Link


Loading

Ogleby Industries 2013

Price: $2.50


Ogleby Industries has sales in 2013 of $5,600,000 (800,000 units) and gross profit
of $1,344,000. Management is considering two alternative budget plans to increase its
gross profit in 2014.

Plan A would increase the selling price per unit from $7.00 to $7.60. Sales volume
would decrease by 5% from its 2013 level. Plan B would decrease the selling price per
unit by 5%. The marketing department expects that the sales volume would increase by
150,000 units.

At the end of 2013, Ogleby has 70,000 units on hand. If Plan A is accepted, the 2014
ending inventory should be equal to 90,000 units. If Plan B is accepted, the ending inventory
should be equal to 100,000 units. Each unit produced will cost $2.00 in direct materials,
$1.50 in direct labor, and $0.50 in variable overhead. The fixed overhead for 2014
should be $980,000.

Instructions
(a) Prepare a sales budget for 2014 under (1) Plan A and (2) Plan B.
(b) Prepare a production budget for 2014 under (1) Plan A and (2) Plan B.
(c) Compute the cost per unit under (1) Plan A and (2) Plan B. Explain why the cost per
unit is different for each of the two plans. (Round to two decimals.)
(d) Which plan should be accepted? (Hint: Compute the gross profit under each plan.)

No comments:

Post a Comment